Kupu 'eu season 04 episode 05
Itazura Majo to Nemuranai Machi

Depresja, bezsenność, bóleSomatyczne, #ZiołaDlaZdrowia odc.17 Depresja niejedno ma imięDepresja - zdradliwa choroba, która nie oszczędza żadnego pokolenia.

Depresja to przypadłość, którą mieszkańcy Polski nader często zgłaszają podczas wizyt u lekarza rodzinnego, a także w poradniach psychiatrycznych. - Ludzi starsi i młodsi. - Badania pokazują, że co czwarte dziecko przed ukończeniem 18 lat będzie miało przynajmniej 1 poważny epizod depresyjny za sobą. Rodzice i wychowawcy kompletnie lekceważą sygnały płynące od nastolatków, albo wiążą je z okresem dorastania, a przecież nieraz sami doświadczają przykrych skutków tej choroby, która niejedno ma imię.

Zespół depresyjny wymaga bezwzględnego leczenia psychiatrycznego, natomiast zwykle mamy do czynienia z przygnębieniem i melancholią – stanami spowodowanymi znaczącym niedoborem światła słonecznego, tak charakterystycznymi dla jesienno-zimowej pory roku.

A jakie mogą być objawy depresji? - Zły nastrój, wycofanie, apatia. - U młodzieży mogą jednak występować stany biegunowo odmienne jak złość, agresja skierowana do wewnątrz i na zewnątrz, szał. Do tego należy dodać objawy somatyczne jak skurcze brzucha i klatki piersiowej, bóle głowy, zaburzenia koncentracji, równowagi, brak apetytu i bezsenność – nieco specyficzną, bo sen kończy się zazwyczaj w środku nocy i przez wiele godzin nie wraca. Przyczyną tych objawów również może być depresja, wówczas mamy do czynienia z depresją maskowaną.

Wtenczas zdarza się, że pacjenci leczeni są na choroby somatyczne, a nie w kierunku zaburzeń depresyjnych. Są też takie przypadki, że depresja staje się następstwem długotrwałych chorób innego pochodzenia. Oblicz depresji jest zatem niemało...

Zacząć należy od własnej postawy wobec otoczenia, bo pesymizm przyciąga choroby. - Pesymiści gorzej znoszą choroby układu krążenia i częściej także na nie cierpią. Pesymistki, zwłaszcza w okresie klimakterium, mają mniejszą masę kostną i mają większą skłonność do osteoporozy. A nie daj Bóg, by osoby z nadwagą upadły na duchu, bo wtedy o wiele trudniej im będzie walczyć z otyłością. U ludzi otyłych satysfakcja z jedzenia pojawia się bowiem znacznie później. Muszą, po prostu, więcej zjeść, by odczuć przyjemność...

Leczenie bezsenności można podzielić na postępowanie przyczynowe i objawowe. Leczenie przyczynowe może być bardzo proste, ale może być także niezwykle trudne i skomplikowane. Dlaczego? Ponieważ przyczyna bezsenności może być banalna np. zwyczaj jedzenia zbyt obfitych kolacji lub chwilowy kryzys w pracy. Ale przyczyną zaburzeń snu może być również ciągnąca się latami depresja.

Eliminacja przyczyny bezsenności jest sprawą kluczową dla powodzenia terapii. Do czasu wyeliminowania przyczyny należy wspomagać się poprzez leczenie objawowe stosując środki nasenne. Można używać leków syntetycznych ale trzeba pamiętać, iż większość z nich powoduje uzależnienie, a także, że nie wolno po nich prowadzić samochodu, co ma niebagatelne znaczenie we współczesnym życiu. Leki syntetyczne najczęściej działają dłużej niż tylko przez okres snu. Dlatego przy zaburzeniach snu znakomicie sprawdzają się zioła. Co prawda nie mają tak silnego działania, jak leki syntetyczne ale za to działają krótko, a rano nie ma przeszkód, aby prowadzić samochód. Poza tym nie są one toksyczne. Jeżeli są to alkoholowe wyciągi z ziół, bardzo szybko wchłaniają się do krwi i przez to szybko działają na organizm.

W Centrum Ziołolecznictwa O. Grzegorza najczęściej stosuje się Nerwobon 2 kaps. + 5 ml Nerwobonisolu przed snem. Nerwobonisol zawiera alkohol, a więc działa szybko. Natomiast Nerwobon jest preparatem w kapsułkach dlatego działa wolniej. Jeżeli chory wybudza się w nocy np. ok. 4 nad ranem i nie może zasnąć, to zalecamy dodatkową dawkę 5 ml Nerwobonisolu. Wracając do przyczyn bezsenności: wskazane jest zadbanie o to, aby przed snem zjeść lekki posiłek, nie pić alkoholu, przewietrzyć pokój, zrelaksować się (są odpowiednie metody psychologiczne). Kłaść się wtedy, gdy faktycznie jesteśmy senni, a nie iść spać "na siłę".

Dość częstą przyczyną bezsenności jest depresja. W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza zaleca się w nastrojach depresyjnych Depribon, ale jeżeli trzeba, stosujemy również leki syntetyczne. Czasami potrzebna jest też psychoterapia.

Facebook